Přiměje neomezená dovolená „ičaře“ k přechodu na plný úvazek?

 

Pojem neomezené dovolené se pomalu zabydluje i ve slovníku českých firem. Důvod je jednoduchý: obliba tohoto benefitu v hektické době mezi kvalifikovanými pracovníky vzrůstá. Je pro ně totiž vítanou možností, jak po náročných projektech nabrat sílu a předejít tak např. vyhoření; zároveň dává pracovníkům prostor vyřešit si náročné životní situace.

Neomezená dovolená je zásadní konkurenční výhodou, kterou zatím nabízí pouze zlomek společností. Její zavedení ale může rozhodnout o tom, zda vaše firma získá nové zkušené zaměstnance, udrží si ty stávající – a dokonce navýší svou produktivitu.

 

Neomezená dovolená pohledem zaměstnance

Mezi profesionály, kteří pracují na živnost (tedy „na sebe“), není časově limitované volno ničím neobvyklým. Tito odborníci fungují jako kontraktoři a po dokončení jednoho projektu se přesunou k další zakázce.

Možnosti vzít si neomezeně dlouhou dovolenou si zpravidla velmi cení – a je to právě absence tohoto benefitu na straně firem, proč se někteří živnostníci přechodu na plný pracovní poměr brání.

Neomezené volno samozřejmě není pro každého. Na pracovníky, kteří jej využívají, klade určité nároky. Důležité je, aby daný zaměstnanec:

 

Jak to funguje v praxi?

Benefit mohou zaměstnanci typicky využít po schválení vedením až po vyčerpání řádné dovolené – a jen tehdy, pokud ve firmě pracují na plný úvazek.

Konkrétní podoba benefitu je plně ve vaší režii. Zákon práce pojem neomezeného volna nezná, takže je jen na vás, zda půjdete cestou placeného či neplaceného volna. Velkou roli hraje důvěra mezi vedením a zaměstnanci; především neomezená placená dovolená je náchylná ke zneužití.

Z legislativního pohledu lze neomezené volno vyřešit interním firemním předpisem. Stejným způsobem se dnes už běžně přistupuje např. k pracovnímu volnu ve formě tzv. sick days.

V praxi tento benefíit nabízejí především technologické koncerny; drtivá většina výrobních závodů o jeho zavedení v dohledné době neuvažuje. Jedním z důvodů je špatná zastupitelnost manuálních pracovníků, mj. i kvůli jejich nedostatku na trhu práce.

 

Vyplatí se vaší firmě nabízet neomezené volno?

Benefit neomezené dovolené je možností, jak přimět část kontraktorů k přechodu na hlavní pracovní poměr a vyhnout se tak nařčení z využívání švarc systému (především u dlouholetých externistů).

To samozřejmě neznamená, že by na plný pracovní úvazek nutně museli přejít všichni vaši spolupracovníci. U krátkých a střednědobých projektů se vám stále vyplatí využívat služeb expertů na volné noze – s nalezením spolehlivých zkušených odborníků vám pomůže např. body shopping.

Dobře si také rozmyslete, jestli skutečně dokážete probíraný benefit nabídnout v plné šíři. V situaci, kdy jste schopni poskytnout zaměstnancům nad rámec zákonné dovolené třeba jen 5 dní volna navíc, se nabídce neomezeného volna raději vyhněte. Nespokojenost pracovníků by vás rychle dohnala.