Výzvy:
Velmi často se s našimi “energy-intensive” zákazníky, jejichž účet za energie může dosahovat až 10% nákladů firmy, zabýváme otázkou jak spotřebu medií nejen monitorovat, ale jaká nápravná opatření implementovat, aby dosáhli větších úspor jak ve výrobě, provozu a údržbě, ale i v pracovním a životním prostředí.
Již nestačí sledovat spotřebu u uzávěru plynu, nebo odběrném místě na elektřiny. Čím větší detail na každé energeticky náročné technologii (svařování, řezání, lisování), tím snadnější odhalení úspor nejen v rámci výrobního procesu, ale také v rámci plánování a údržby.
Pokud vám příslovečně “teče do bot” s ohledem na neschopnost efektivně monitorovat a řídit reálnou spotřebu energetických médií na výrobních i nevýrobních celcích v podniku, je na čase se porozhlédnout po adekvátním řešení. Počátečním krokem by v každém případě měl být energetický audit, který posoudí aktuální stav a navrhne vhodná opatření.
Opatření se pak budou většinou týkat nejen procesních změn, ale také implementace digitálních nástrojů, které pomohou spotřebu medií měřit v reálném čase a poukazovat na místa, kde je prostor pro úsporu.
Díky řešení energy managementu se dočkáte tak několika přínosů:
- úspora energie a peněz díky monitroingu spotřeby energií v reálném čase, odkudkoliv;
- efektivnější výrobní plán pro eliminací smluvních pokut u dodavatele energií;
- snížení emisí a splnění nastavených KPIs;
- zvýšená ochrana zaměstnanců;
- efektivní využití náběhových křivek strojů a technologií;
- snížení nákladů na údržbu a zvýšení kvality výrobků.
Úspory a snížení dopadů na životní prostředí jsou jen otázkou času, v každém případě se ovšem musíte opírat o ta „správná data“