Změní ceny energií využívání zaměstnaneckého benefitu "home office"?

Home office – oblečete svetry, nebo vyrazíte do kanceláří?

Bude práce z domova stále výhodnější než chození do kanceláře? Pojďme se podívat, jestli home office dokáže přežít energetickou krizi.

Možná si vzpomínáte, že před pandemií covid-19 byla práce z domova považována za příjemný benefit a ne každá firma jej nabízela. To se změnilo s první vlnou covidu, kdy u nás řada společnostízavedla home office na doporučení vlády prakticky ze dne na den. Práce z domova s sebou přinesla řadu výhod jak pro zaměstnance, tak zaměstnavatele. 

Jaké výhody a nevýhody přinesl home office pro zaměstnance?

Plusy:

+ úspora nákladů na dojíždění,

+ větší klid na práci,

+ možnost uspořádat si denní rozvrh podle svého,

+ lepší možnost sladění soukromého a pracovního života,

+ větší spokojenost,

Mínusy:

- chybějící sociální kontakt s kolegy,

- navýšení nákladů na energie,

- větší sklon k vyhoření při špatném rozvržení času pro práci.

 

A jaké výhody a nevýhody má home office pro zaměstnavatele?

Plusy:

+ větší produktivita zaměstnanců,

+ úspora financí (odpadnou náklady na provoz kanceláře nebo pronájmy budov a služeb),

+ snížení nákladů na energie (část nákladů nese zaměstnanec),

+ snížení absencí a pracovních neschopností zaměstnanců

Mínusy:

- nižší možnost kontroly zaměstnanců,  

- nebezpečí úniku dat, protože domácí zařízení nejsou tak zabezpečená,

- chybějící legislativa,

- počáteční vyšší náklady spojené s prací mimo pracoviště.

Home office jako standard

I přes výše uvedené výhody mají někteří zaměstnavatelé pocit, že na home officu nemají své zaměstnance tak úplně pod kontrolou, a rádi by od této formy práce upustili. Aby motivovali zaměstnance zpět k návratu na pracoviště, nabízejí jim různé benefity, např. ve formě firemních snídaní. 

74 procent společností však nabízí možnost home officu stále. Oblíbená je zejména hybridní forma, kdy zaměstnanec určité dny pracuje doma a další dny dojíždí do zaměstnání. 

Zaměstnanci dnes vnímají home office jako standard a při výběru zaměstnání upřednostňují místa, která jej nabízejí. Podle průzkumů home office vyhovuje dvěma třetinám zaměstnanců. Ne všichni mají totiž pro práci z domova sebedisciplínu a vhodné zázemí.

Home office a energetická krize

V současné době se objevují názory, že by probíhající energetická krize mohla v nadcházející zimě vrátit kulturu home officu do stavu před pandemií. 

Lidé pracující z domova spotřebují více energie na vytápění, svícení, provoz počítačů i dalších zařízení, ale i na vaření. Pro mnohé zaměstnance, kteří zvažují, zda pracovat z domova, tak bude rozhodující, kolik utratí za energie a jestli pro ně bude v době zvýšených cen energií stále ještě výhodnější cestování do práce. 

 Na rozhodnutí, zda zůstat na home officu, nebo se přesunout na pracoviště budou mít vliv i ceny benzinu a nafty a vzdálenost, kterou lidé dojíždějí do práce.

Věta: „Pracuji z domova, je to výhodnější“ tak už možná nebude pravdivá.  Je zřejmé, že finanční potíže řady lidí způsobené nárůstem cen energií mohou vyvolat jejich přesun zpět z home officu na pracoviště.